Seventh Annual Academic Awards Program
held Wednesday, May 22, 2002
Eastern York Middle School Gymnasium
 
...honoring Academic Success
       
Department Awards:    
       
Art Computer English Foreign Language
Susan Bailey (8) Kirstin Einsig (7) Corey Higgins (7) Colleen Walsh (7)
  Jacob Shermeyer (8) Nathan Neely (8) Lindsey Grosh (8)
       
Health Industrial Tech Ed Mathematics Physical Education
Luke Grim (7) Kayla Riddle (7) Shane Cooley (7) Zachary Seitz (7)
Matthew Pocius (8) Jacob Shermeyer (8) Nathan Neely (8) Rebekah Arbogast (8)
       
Science Social Studies Supplementary Ed Reading/Writing
Luke Grim Colleen Walsh Travis Stephens Jin Heindel
Ryan Nicholas Joshua Fauth Jennifer Stanley Nicole Klahold
       
Seventh Grade First Honors Eighth Grade First Honors
Shane Cooley Corey Higgins Derek Baumgardner Nathan Neely
Jordan Kohler Joshua Lucas Ryan Nicholas Matthew Pocius
Eric Strittmatter   Sara Repman  
       
Seventh Grade Second Honors Eighth Grade Second Honors
Stephanie Coluccio Lindsey Fauth Melissa Baker Shannon Clayton
Amanda Kuhn Jamie Lau Elise Fasnacht Lindsey Grosh
Lindsay Rutter   Samantha Petersen  
       
President's Education Award for Outstanding Academic Excellence
Frank Alvey Rebekah Arbogast Kristen Arnold Susan Bailey
Melissa Baker Dylan Barto Derek Baumgardner Zachary Beck
Kaleigh Brodbeck Erica Caldwell Shannon Clayton Daniel Dellinger
Amber Dietz Kristi Dubbs Wyatt Eaton Ashley Englehart
Justin Enochs Elise Fasnacht Keith Gayman Olivia Grim
Lindsey Grosh Erika Hake Cody Harbaugh Katelyn Hengst
Nicole Klahold Lauren Kurzik Brittany Lehman Monica Martinov
Michael McLain Marissa Morgan Nathan Neely Zachary Neff
Ryan Nicholas Joseph Nugent Jessica Nusbaum Allison O'Handly
Matthew Oakes Samantha Petersen Matthew Pocius Jeffrey Ream
Sara Repman Keenan Schaeffer Jacob Shermeyer Joshua Slate
Ryan Smith Jennifer Stanley Brett Straughan Jacquelyn Stump
Erika Styler Jennifer Tuck    
       
President's Education Award for Outstanding Academic Achievement
Kyle Barninger Stevie Baum Colby Bixler Amber Brown
Daniel Kraft Nathan Krepps Autumn Lenhart Lauren Miller
Jaclyn Ritz Kelly Sechrist Nicole Shireman Summer Small
Benjamin Smith Brittany Stone Jacquelyn Stump  
       
Sixth Grade Distinguished Honor Roll
Elicia Anderson Ashley Arnold Andrew Beall Joseph Behler
Meagan Chieppor Eric Chronister Katelyn Crumling Kyle Dennison
Christy DiEugenio Kimberly Duncan Amanda Falcone Kayla Fenton
Megan Fisher Megan Fox Kelsie Grim Chelsea Hertzler
David Hoffmann Lynsey Huyett Jonathan Kauffman Logan Kinard
Kasey Klahold Chae Kline Michael Kraft Hannah Landis
Samantha Lehr Heather Leischner Matthew Leonard Anna Miller
Sean Mullaney Anthony Munoz Aaron Noll Alexandra Nusbaum
Douglas Pocius Kelsey Riley Kevin Rohrer David Royer
Ryan Rubright Lauren Schrift Chenoa Shenberger Beth Sloat
Carly Smith Nathaniel Snodgrass Jenna Stein Ashley Stoops
Rachel Tarbert Taylor Wambaugh Jennifer Warner Sadie Winship
       
Band Booster Instrumental Music Scholarship
Ashley Stoops      
       
DAR (Daughters of the American Revolution) Good Citizenship Award
Nathan Neely      
       
American Legion Award Outstanding Boy and Girl
Lindsey Grosh Nathan Neely    
       
Hellam VFW Essay Contest Awards
Kristen Arnold Danielle Baum Genevieve Guiseppe  
       
Johns Hopkins University Talent Search
Cody Harbaugh Jessica Nusbaum Matthew Pocius  
       
24 Challenge Math Championship
David Hoffman Sean Higgins    
       
Congratulations to these students and their families!