2014-2015 Honor Roll


1st Marking Period

Distinguished Honor Roll

Grade 8

Noah Adcock, Leaslie Alejandres, Pierre Allard, Jesse Arnold, Connor Atkins, Rachel Bitner, Brady Bixler, Ryan Briese, Drake Brown, Drew Brown, Rebecca Camp, Kaitlyn Case, Jesse Dellen, Madisyn Deller, Samantha Dilley, Morgan Dobbeck, Keera Dupler, Arianna Einsig, Benjamin Elicker, Rylan Emlet, Gavin Evans, Katelyn Ferry, Olivia Flaharty, Owen Forry, Kara Funk, Selena Gainer, Amanda Galentine, Joseph Good, Zachary Goss, Destiny Gotwalt, Hannah Graham, Kira Heaps, Carly Heindel, Mayalee Hess, Nicolas Hess, Andrew Hetter, Caitlan Hevener, Brady Hilt, Brandi Himes, Nathan Hoyer, Noah Johnson, Kaitlyn Keech, Travis Keefer, Olivia Koicuba, Tyler Kreeger, Connor Lanius, Rebekah LeCates, Katherine Lehman, Levi Lentz, Portia Leonard, Avian Leschke, Dylan Livelsberger, Samantha Luvito, Megan McFarland, Olivia McLain, Brittany McSwine, Leilani Michener, Jonathon Minneman, Megan Myers, Lance Nickel, Kristyn Nordsick, Emmanuel Ortiz, Ireland Parker, Joseph Peters, Sara Peters, Jacob Phillips, Chase Reed, Kaelyn Reyes, William Rhine, Nathan Robbins, Eduardo Roura III, Taylor Shank, Matthew Shore, Emmit Silar, Bryce Smeltzer, Emily Smith, Taliah Som, Hunter Sowers, Emma Spigelmyer, Alexander Spotts, Mikayleigh Stigelman, Maya Stump, Tanner Talbot, Garret Thomas, Olivia Thomas, Gillian Toomey, Angela Touchton, Diana Wagner, Kade Wiley, Morgan Winter, Stephen Wisler, Cole Witman, and Jade Witmer

Grade 7

Sofia Andia, Kara Anstine, Andra Arroyo-Bair, Gaaron Bankowski, Jessica Beaghan, Ava Becker, Kayla Bender, Tierra Bird, Anna Caplinger, Taylor Cappeluti, Matthew Case, Jean Ciscell, Kaleb Corwell, Abram Cox, Dustin Cunningham, Celest Dell, Jackson Deppen, Gavin Donnelly, Zachary Doyle, Adam Drapcho, Tyler Druck, Ryan Dubbs, Jesse Edgell, Kailey Fauth, Sarah Fisher, Braden Flinchbaugh, Amber Forry, Samantha Fritz, Madeline Furino, Tyler Garver, Emily Geesey, Rachel Haapala, Brayden Harnish, Derrick Hauck, Haley Holtzinger, Isabella Jensen, Katelynn Johnson, Bailey Kauffman, Jacob Kennell, Logan Kessler, Allyson Knuth, Ashley Krueger, Timothy Leaman, Maelynn Leber, Ashley Lynn, Justin Manganello, Alexandria Marshalek, Noah Martin, Kaden Metzler, Cadeyn Michael, Chloe Miller, Ashley Morris, Jack Myers, Alyssa Noll, Elizabeth Quinones, Camron Ream, Tiffany Sarver, Trevor Seitz, Halee Shick, Miranda Smith, Nadeline Stigelman, Alaina Strittmatter, MaKenna Sutherland, Eliot Whiteside, and Michael Yocum

Grade 6

Jarrett Ackerley, Dylan Ackerman, Jesse Acosta, Gianna Allen, Taralyn Andes, Blake Askey, Austin Baker,Katelyn Benjamin, Cecelia-Marie Bisker, Destynee Blymier, Bailey Bodien, Rebecca Bradfield, Summer Breen, Lilyana Campbell, Savannah Conley, Jordyn Cooley, Lydia Cooper, Jacob Crumling, Nelmaris Deliz, Drew Dellinger, Zachary Dice, Kiersten Dill, Nicholas Dilley, Jacob Doyle, Gavin Druck, Blake Edmister, Emma Ehrhart, Emily Einsig, Alanna Falk, Kelsey Felix, Harry Feltenberger, Jaide Fochtman, Anthony Freeland,Mitchell Galentine, Izaak Graves, Nathan Heffner, Julius Heiland, Natalie Heiland, Darrin Heiner, Elizabeth Heistand, Sylar Hinkle, Emily Hoyer, Jalen Hunter, James Johnson, Maddisen Kauffman, Cameron Keller, Braden Kelley, Shylyn Lake, Cassandra Lebron-Burkey, Sage Leftwich, Hannah Lentz, Ellen Lippy, Helena Lively, Elizabeth Lutz, Isabella Luvito, Isabelle McKenzie, Weston McLain, Morgan McNatt, Savannah Mercado,  Liam Millar, Alyssa Miller, Kevin Miller, Kylie Miller, Emily Millsaps, Sarah Moore, Cloie Moyer, Rylinn Naylor, Ethan Nikolaus, Robert Offord, Jordan Pyles, Estrella Ramirez, Justin Ranker, Kendall Raver, Christian Roe, Ava Rohrbaugh, Tristan Sawmiller, Jeremy Sechrist, Christopher Shank, Cassidy Shetter, Owen Shimmel, Abby Smith, Faith Strausbaugh, Ava Studivant, Nicholas Trout, Fiona Valore, Chloe Waltemyer, Madison Warren, Maxwell Wheeler, Isaac Wherley, Isabella White, Roseanna Williams, Trevor Winter, Brennan Witman, Marceea Wlazlo, Izabella Wolfe, Travis Wolfrom, Abigail Wood, and Hunter Yellets

Honor Roll

Grade 8

Cassidy Arnold, Chantalee Arroyo, Daniel Beeh, Deena Blouse, Joshua Bradfield, Jerimy Doucet, Ireland Dube', Olivia Fisher, Kade Flinchbaugh, Joshua Gillespie, Zachary Grove, Lauren Hake, Ryan Harmer, Bryce Henise, Greyson Hess, Richard Holtzinger, Jaden Koller, Lindsey Leischner, Kyle McGillvray, Bailee Merriel, Mackenzie Miller, Desiree Myers, Dawson Neiman, Hannah Peters, Nolan Reichard, Brandon Roach, Haidyn Shaffer, Kayla Stough-Graham, Bren Taylor, Kyle Weirich, Nickolas Wilson, and Torin Young

Grade 7

Michael Adams, Aleysha Ayala Santiago, Jacob Bardo, Trey Bernstein, Sarah Carberry, Brayden Dedrick, Shelby Ettinger, Analise Fenwick, Crystal Firth, Jessica Frisby, Meghan Galvin, Jase Graybill, Courtney Griffin, Ethan Grim, Chase Heiges, Abigail Hemphill, Annalese Henson, Madelyn Herrick, Emma Hoak, Skylar Holtzapple, Courtnee Huber, Kaitlyn Huber, Stephanie Irvine, Luke Jensen, Shaelyn Jolly, Chloe Knaub, Tyler Kohler, Breanna Kruml, Annette Kurnik, Addison Malone, Kyle McCormick, Dillon Mealey, Logan Mego, Americas Miller, Savanna Myers, Ethan Olphin, Marissa Oxendine, Dyson Renn, Liberty Rexroth, Abigail Rhine, Austin Ridgeway, Wilson Runkle, Devyn Sanders, Benjamin Seener, Madison Shimmel, Elise Sprenkle, Jacob Tedder, Hannah Tome, and Adrianna Waltemyer

Grade 6

Ethan Ankers, Bryanna Ayers, Seaerra Barshinger, Mason Behm, Jayda Bonsu, Ryan Brommer, Thomas Burke, Isaac Buser, Cameron Cassese, Sierra Foehlinger, Emma Grafton, Kendra Graham, Jonathan Gray, Brianna Greenawalt, Malique Hibner, Gavin Johnson, Anna Jowanowitch, Michael Knaub, Alec Kober, Anthony Laterza, Trinitee Lowe, Lance Manzanet, Quinton McNew, Legend Michener, Ryan Naranjo, Jayden Ness, Rylie Reichard, Brendan Shanahan, Cameron Smoker, Damian Sparks, Brennah Stevenson, Angelo Tufano, Kaitlynn Vera, Haley Waggner, Ethan Wind, Nevaeh Wompler, and Regan Young


2nd Marking Period

Distinguished Honor Roll

Grade 8

Noah Adcock, Leaslie Alejandres, Pierre Allard, Cassidy Arnold, Jesse Arnold, Connor Atkins, Seth Bernstein, 
Rachel Bitner, Brady Bixler, Deena Blouse, Joshua Bradfield, Ryan Briese, Drake Brown, Rebecca Camp, 
Kaitlyn Case, Jesse Dellen IV, Madisyn Deller, Samantha Dilley, Morgan Dobbeck, Keera Dupler, Arianna Einsig, Benjamin Elicker, Rylan Emlet, Gavin Evans, Katelyn Ferry, Olivia Fisher, Olivia Flaharty, Owen Forry, Kara Funk, Selena Gainer, Amanda Galentine, Joshua Gillespie, Joseph Good, Zachary Goss, Destiny Gotwalt, Hannah Graham, Zachary Grove, Ryan Harmer, Kira Heaps, Carly Heindel, Bryce Henise, Mayalee Hess, Nicolas Hess, Andrew Hetter, Caitlan Hevener, Brady Hilt, Brandi Himes, Richard Holtzinger, Nathan Hoyer, Noah Johnson, Kaitlyn Keech, Travis Keefer, Olivia Koicuba, Jaden Koller, Tyler Kreeger, Scott Leash Jr., Rebekah LeCates, Katherine Lehman, Levi Lentz, Avian Leschke, Dylan Livelsberger, Samantha Luvito, Megan McFarland, Olivia McLain, Brittany McSwine, Leilani Michener, Mackenzie Miller, Jonathon Minneman, Desiree Myers, Megan Myers, Lance Nickel, Kristyn Nordsick, Ireland Parker, Joseph Peters, Sara Peters, Chase Reed, Nathan Robbins, Eduardo Roura III, Taylor Shank, Matthew Shore, Emmit Silar, Bryce Smeltzer, Emily Smith, Taliah Som, Hunter Sowers, Emma Spigelmyer, Alexander Spotts, Mikayleigh Stigelman, Maya Stump, Tanner Talbot, Bren Taylor, Olivia Thomas, Gillian Toomey, Diana Wagner, Kade Wiley, Morgan Winter, Stephen Wisler, and Cole Witman

Grade 7

Michael Adams, Sofia Andia, Andra Arroyo-Bair, Gaaron Bankowski, Jessica Beaghan, Ava Becker, Kayla Bender, Tierra Bird, Kameryn Bower, Anna Caplinger, Taylor Cappeluti, Sarah Carberry, Kenneth Chipps Jr., Jean Ciscell, Kaleb Corwell, Abram Cox, Dustin Cunningham, Celest Dell, Jackson Deppen, Gavin Donnelly, Adam Drapcho, Tyler Druck, Ryan Dubbs, Kailey Fauth, Analise Fenwick, Sarah Fisher, Braden Flinchbaugh, Amber Forry, Samantha Fritz, Madeline Furino, Tyler Garver, Emily Geesey, Rachel Haapala, Brayden Harnish, Derrick Hauck, Madelyn Herrick, Haley Holtzinger, Courtnee Huber, Stephanie Irvine, Isabella Jensen, Luke Jensen, Katelynn Johnson, Shaelyn Jolly, Bailey Kauffman, Jacob Kennell, Logan Kessler, Allyson Knuth, Ashley Krueger, Annette Kurnik, Timothy Leaman, Maelynn Leber, Ashley Lynn, Addison Malone, Alexandria Marshalek, Kaden Metzler, Cadeyn Michael, Americas Miller, Chloe Miller, Ashley Morris, Jack Myers, Savanna Myers, Alyssa Noll, Elizabeth Quinones, Camron Ream, Liberty Rexroth, Austin Ridgeway, Wilson Runkle, Tiffany Sarver, Benjamin Seener, Trevor Seitz, Halee Shick, Madison Shimmel, Miranda Smith, Elise Sprenkle, Alaina Strittmatter, MaKenna Sutherland, Adrianna Waltemyer, Eliot Whiteside, and Michael Yocum

Grade 6

Jarrett Ackerley, Dylan Ackerman, Jesse Acosta, Gianna Allen, Taralyn Andes, Blake Askey, Austin Baker, Mason Behm, Katelyn Benjamin, Cecelia-Marie Bisker, Destynee Blymier, Bailey Bodien, Rebecca Bradfield, Summer Breen, Ryan Brommer, Thomas Burke, Isaac Buser, Lilyana Campbell, Cameron Cassese, Savannah Conley, Jordyn Cooley, Lydia Cooper, Jacob Crumling, Nelmaris Deliz, Drew Dellinger, Kiersten Dill, Nicholas Dilley, Emma Dosch, Jacob Doyle, Gavin Druck, Emma Ehrhart, Emily Einsig, Alanna Falk, Kelsey Felix, Harry Feltenberger, Mitchell Galentine, Izaak Graves, Brianna Greenawalt, Nathan Heffner, Julius Heiland, Natalie Heiland, Elizabeth Heistand, Malique Hibner, Sylar Hinkle, Emily Hoyer, Jalen Hunter, James Johnson, Anna Jowanowitch, Maddisen Kauffman, Jazlyn Kautz, Cameron Keller, Braden Kelley, Alec Kober, Shylyn Lake, Anthony Laterza, Cassandra Lebron-Burkey, Hannah Lentz, Ellen Lippy, Helena Lively, Trinitee Lowe, Elizabeth Lutz, Isabella Luvito, Lance Manzanet, Isabelle McKenzie, Weston McLain, Morgan McNatt, Savannah Mercado, Liam Millar, Kevin Miller, Kylie Miller, Emily Millsaps, Sarah Moore, Jasmine Morgan, Cloie Moyer, Rylinn Naylor, Jayden Ness, Ethan Nikolaus, Jordan Pyles, Estrella Ramirez, Justin Ranker, Kendall Raver, Evan Rishell, Christian Roe, Ava Rohrbaugh, Tristan Sawmiller, Jeremy Sechrist, Christopher Shank, Cassidy Shetter, Owen Shimmel, Abby Smith, Faith Strausbaugh, Ava Studivant, Nicholas Trout, Angelo Tufano, Fiona Valore, Haley Waggner, Chloe Waltemyer, Madison Warren, Maxwell Wheeler, Isaac Wherley, Isabella White, Roseanna Williams, Ethan Wind, Trevor Winter, Brennan Witman, Marceea Wlazlo, Izabella Wolfe, Travis Wolfrom, Abigail Wood, and Hunter Yellets

Honor Roll

Grade 8

Daniel Beeh, Drew Brown, Benjamin Crump, Jerimy Doucet, Ireland Dube', Nathan Dubs, Jared Elamri, Kade Flinchbaugh, Janel Helton, Jessica Kemp, Connor Lanius, Lindsey Leischner, Portia Leonard, Kyle McGillvray, Tyler Morgan, Dawson Neiman, Jacob Phillips, Nolan Reichard, William Rhine, Brandon Roach, Haidyn Shaffer, Garret Thomas, Breann Torres, Angela Touchton, Jade Witmer, and Torin Young

Grade 7

Kara Anstine, Morgan Arnold, Jacob Bardo, Trey Bernstein, Cameron Boehler, Matthew Case, Brayden Dedrick, Zachary Doyle, Jesse Edgell, Tyrel Emig, Shelby Ettinger, Jessica Frisby, Jase Graybill, Courtney Griffin, Ethan Grim, Skylar Holtzapple, Kaitlyn Huber, Deiandra Jeffery, Chloe Knaub, Tyler Kohler,Breanna Kruml, Allyson Lehman, Justin Manganello, Noah Martin, Kyle McCormick, Dillon Mealey, Cameron Morgan,  Ethan Olphin, Marissa Oxendine, Dyson Renn, Devyn Sanders, Canyon Smith, Nadeline Stigelman, Emily Taglieri, Caleb Talerico, Jacob Tedder, Hannah Tome, Kenneth Wrede, and Britney Yarnell

Grade 6

Ethan Ankers, Bryanna Ayers, Oshpreet Bagri, Seaerra Barshinger, Jayda Bonsu, Paige Brady, Zachary Dice, Maddisen Driesbaugh, Blake Edmister, Kaitlyn Englehart, Kendra Graham, Jonathan Gray, James Grob, Isaac Hoover, Gavin Johnson, Sage Leftwich, Hannah Lutz, Quinton McNew, Jacob Myers, Ryan Naranjo, Ian Predmore, Rylie Reichard, Hailie Rittenhouse, Brendan Shanahan, Brennah Stevenson, and Kaitlynn Vera


3rd Marking Period

Distinguished Honor Roll

Grade 8

Noah Adcock, Leaslie Alejandres, Pierre Allard, Cassidy Arnold, Jesse Arnold, Connor Atkins, Rachel Bitner, Brady Bixler, Ryan Briese, Drake Brown, Seth Butts, Rebecca Camp, Kaitlyn Case, Jesse Dellen, Madisyn Deller, Samantha Dilley, Morgan Dobbeck, Keera Dupler, Arianna Einsig, Benjamin Elicker, Rylan Emlet, Gavin Evans, Katelyn Ferry, Olivia Flaharty, Owen Forry, Kara Funk, Selena Gainer, Amanda Galentine, Joshua Gillespie, Joseph Good, Zachary Goss, Destiny Gotwalt, Hannah Graham, Zachary Grove, Kira Heaps, Carly Heindel, Bryce Henise, Mayalee Hess, Andrew Hetter, Caitlan Hevener, Brady Hilt, Brandi Himes, Nathan Hoyer, Noah Johnson, Kaitlyn Keech, Travis Keefer, Olivia Koicuba, Tyler Kreeger, Rebekah LeCates, Katherine Lehman, Levi Lentz, Portia Leonard, Avian Leschke, Samantha Luvito, Megan McFarland, Olivia McLain, Brittany McSwine, Leilani Michener, Alexis Millan, Mackenzie Miller, Jonathon Minneman, Megan Myers, Ireland Parker, Joseph Peters, Sara Peters, Chase Reed, Kaelyn Reyes, William Rhine, Eduardo Roura III, Haidyn Shaffer, Taylor Shank, Matthew Shore, Emmit Silar, Cassidy Simione, Bryce Smeltzer, Emily Smith, Taliah Som, Hunter Sowers, Emma Spigelmyer, Mikayleigh Stigelman, Kayla Stough-Graham, Maya Stump, Tanner Talbot, Bren Taylor, Olivia Thomas, Gillian Toomey, Breann Torres, Diana Wagner, Kade Wiley, Morgan Winter, Stephen Wisler, and Cole Witman

Grade 7

Sofia Andia, Kara Anstine, Gaaron Bankowski, Jessica Beaghan, Cory Beaverson, Ava Becker, Tierra Bird, Kameryn Bower, Anna Caplinger, Taylor Cappeluti, Sarah Carberry, Jean Ciscell, Kaleb Corwell, Abram Cox, Dustin Cunningham, Celest Dell, Jackson Deppen, Gavin Donnelly, Zachary Doyle, Adam Drapcho, Tyler Druck, Ryan Dubbs, Kailey Fauth, Sarah Fisher, Braden Flinchbaugh, Madeline Furino, Tyler Garver, Emily Geesey, Rachel Haapala, Brayden Harnish, Chase Heiges, Courtnee Huber, Isabella R. Jensen, Luke Jensen, Katelynn Johnson, Shaelyn Jolly, Bailey Kauffman, Jacob Kennell, Logan Kessler, Allyson Knuth, Ashley Krueger, Breanna Kruml, Timothy Leaman, Maelynn Leber, Ashley Lynn, Alexandria Marshalek, Dillon Mealey, Kaden Metzler, Chloe Miller, Jack Myers, Alyssa Noll, Ethan Olphin, Elizabeth Quinones, Camron Ream, Liberty Rexroth, Austin Ridgeway, Tiffany Sarver, Benjamin Seener, Trevor Seitz, Halee Shick, Miranda Smith, Elise Sprenkle, Alaina Strittmatter, MaKenna Sutherland, Hannah Tome, Adrianna Waltemyer, Eliot Whiteside, and Michael Yocum

Grade 6

Dylan Ackerman, Jesse Acosta, Taralyn Andes, Blake Askey, Austin Baker, Katelyn Benjamin, Cecelia-Marie Bisker, Destynee Blymier, Bailey Bodien, Rebecca Bradfield, Summer Breen, Thomas Burke, Lilyana Campbell, Savannah Conley, Jordyn Cooley, Lydia Cooper, Jacob Crumling, Adam Dandridge, Drew Dellinger, Kiersten Dill, Nicholas Dilley, Gavin Druck, Blake Edmister, Emma Ehrhart, Emily Einsig, Alanna Falk, Kelsey Felix, Harry Feltenberger, Mitchell Galentine, Izaak Graves, Brianna Greenawalt, Nathan Heffner, Julius Heiland, Natalie Heiland, Elizabeth Heistand, Sylar Hinkle, Emily Hoyer, Jalen Hunter, James Johnson, Anna Jowanowitch, Maddisen Kauffman, Cameron Keller, Braden Kelley, Alec Kober, Shylyn Lake, Cassandra Lebron-Burkey, Hannah Lentz, Ellen Lippy, Helena Lively, Trinitee Lowe, Elizabeth Lutz, Isabella Luvito, Lance Manzanet, Isabelle McKenzie, Weston McLain, Morgan McNatt, Savannah Mercado, Liam Millar, Kylie Miller, Emily Millsaps, Sarah Moore, Cloie Moyer, Rylinn Naylor, Ethan Nikolaus, Ian Predmore, Jordan Pyles, Estrella Ramirez, Justin Ranker, Kendall Raver, Rylie Reichard, Evan Rishell, Christian Roe, Ava Rohrbaugh, Tristan Sawmiller, Christopher Shank, Cassidy Shetter, Owen Shimmel, Abby Smith, Faith Strausbaugh, Ava Studivant, Angelo Tufano, Fiona Valore, Chloe Waltemyer, Madison Warren, Maxwell Wheeler, Isaac Wherley, Isabella White, Roseanna Williams, Trevor Winter, Brennan Witman, Marceea Wlazlo, Izabella Wolfe, Travis Wolfrom, Abigail Wood, Hunter Yellets, and Regan Young

Honor Roll

Grade 8
Seth Bernstein, Deena Blouse, Joshua Bradfield, Jerimy Doucet, Ireland Dube', Nathan Dubs, Kade Flinchbaugh, Randall Gile, Ryan Harmer, Janel Helton, Greyson Hess, Nicolas Hess, Courtney Ilgenfritz,  Kenneth Johnson, Jaden Koller, Connor Lanius, Lindsey Leischner, Dylan Livelsberger, Tyler Morgan, Desiree Myers, Kristyn Nordsick, Kaitlyn Parr, Jacob Phillips, Nathan Robbins, Dustin Robinson, Hannah Shoff, Alexander Spotts, Austin Tracey, and Nathan Weaver

Grade 7
Michael Adams, Andra Arroyo-Bair, Alex Bair, Kayla Bender, Trey Bernstein, Brayden Dedrick, Jesse Edgell, Shelby Ettinger, Analise Fenwick, Amber Forry, Samantha Fritz, Harmony Gibbons, Ethan Grim, Derrick Hauck, Skylar Holtzapple, Haley Holtzinger, Kaitlyn Huber, Stephanie Irvine, Chloe Knaub, Tyler Kohler, Annette Kurnik, Logan Leiphart, Addison Malone, Cadeyn Michael, Americas Miller, Cameron Morgan,  Ashley Morris, Savanna Myers, Wilson Runkle, Devyn Sanders, Madison Shimmel, Canyon Smith, Nadeline Stigelman, Emily Taglieri, Aaron Taylor, and Britney Yarnell

Grade 6
Gianna Allen, Ethan Ankers, Bryanna Ayers, Seaerra Barshinger, Mason Behm, Jayda Bonsu, Isaac Buser, Cameron Cassese, Zachary Dice, Emma Dosch, Jacob Doyle, Jaide Fochtman, Maximus Gohn, Kendra Graham, Jonathan Gray, James Grob, Darrin Heiner, Isaac Hoover, Gavin Johnson, Angela Leas, Sage Leftwich, Hannah Lutz, Quinton McNew, Kevin Miller, Jayden Ness, Zander Peters, Raven Pitzer, Tyler Ratley, Hailie Rittenhouse, Jeremy Sechrist, Matthew Stoutzenberger, Haley Waggner, Ethan Wind, and Nevaeh Wompler