Class of 2006 - Awards


Department Awards

Art Department Brittany Ann Warfel
Special Art Award Erika Styer
Business Stephanie Daugherty, Shannon Clayton, Brian Keller, Shawn Hilliard
English Department Erika Styer
Family & Consumer Sciences Keenan Schaeffer
World Language Josh Slate
Industrial Tech Department Nevin Miller
Mathematics Department Samantha Petersen
Science Department Nathan Neely
Music John Philip Sousa, Samantha Petersen
Louis Armstrong Award  
Choral National Award Allison O'Handly
Arion Choral Award Elena Bair, Elena Bair
Accompanist Pin Elise Fasnacht, Kristen Arnold
Physical Education Jennifer Tuck, Wyatt Eaton
Social Studies Nathan Neely
Students of the Year Kristen Arnold, Nathan Neely
Ag Science Department Sarah Vrabel

Community and Local Awards & Scholarships

Agriculture Science: The Amanda Runkel Scholarship Sarah Vrabel
Athletic: The Edward Cooper Award Zachary Beck
Business: Northwest Savings Bank Award Lauren Myers
English: The Wrightsville Alumni Award Kristen Arnold
English: W. Burg Anstine Award Kristen Arnold
Science: Dr. & Mrs. B.A. Hoover Award Kristen Arnold
Science: The Roy H. Rudisill Memorial Award Joshua Slate
Architect presented by Hayes Large Architects Erica Hake
Brooke O. Bierkamp Trust Nathan neely
Merle Bell Scholarship in memory of Marcia Bell Mitchell Justin Althouse
Canadochly Valley Ambulance Club Scholarship Brett Flaharty
Daughters of The American Revolution Kristen Arnold
Dollars for Scholars:  
      Ned Sitler Scholarship Daniel Kraft
      Wrightsville Rotary Scholarship Kristen Arnold
      Don Crowl Memorial Scholarship Joshua Slate
      Kreutz Creek VFW Cody Harbaugh
      Don Eckert Scholarship Benjamin Smith
      Dollars for Scholars - 2 year program Denis Smeltzer
      Dollars for Scholars - 4 year program Justin Althouse, John Bair, Dylan Barto, Zachary Beck, Erica Caldwell, Shannon Clayton, Elise Fasnacht, Olivia Grim, Keenan Schaeffer, Nathan Neely, Jaclyn Armold-Ritz, Erika Styer
      Dr Susan Weeks Scholarship Nicole Klahold
      Todd Hengst Memorial Wyatt Eaton
      East Prospect Good Citizenship Allison O'Handly
      Tom Winter Memorial Ryan Nicholas
      Kreutz Creek VFW Brandon Bear
      Martin Kondor Memorial Isaiah Miller
      Don Eckert Scholarship April McFarland

Awards Continued

Student Council Awards: District III Sportsmanship: Principal's Leadership Award
  Marissa Morgan   Justin Althouse   Nathan Neely
  Jennifer Stanley   Olivia Grim  
  Sarah Duncan   Scott Frey Memorial Award
  Courtney Wiesman     Ryan Smith
     
Eastern York Adult Booster Club Athlete Awards:  
  Brittany Lehman, Jaclyn Ritz, Rachel Leonard, Machaela Ruby  
  Zachary Beck, Dylan Barto, Justin Althouse, Katelyn Hengst  
     
Pennyslvania Skills Certificates and the NOCTI Compentency Assessment Accounting
  Shannon Clayton, Brittany Stone      
     
     
Academic Excellence Certificates
  Nathan Neely   Zachary Beck   Melissa Baker
  Wyatt Eaton   Josh Slate   Olivia Grim
  Kristen Arnold   Erica Caldwell   Matthew Oakes
  Samantha Petersen        
     
YAIAA League Scholar Athlete Award
  Nathan Neely   Zachary Beck   Wyatt Eaton
  Melissa Baker   Olivia Grim   Matthew Oakes
  Harvard Kristiansen   Shannon Clayton   Joshua Slate
  Dylan Barto   Ryan Nicholas   Keith Gayman
  Cody Harbaugh   Justin Althouse   Jennifer Tuck
  Brett Straughen   Daniel Dellinger   Brittany Lehman
  Erica Hake   Rebekah Arbogast   Daniel Kraft
  Lindsey Campbell   Keenan Schaeffer   Kristi Dubbs
           
District III of the PIAA Scholar/Athlete Award
  Nathan Neely   Zachary Beck   Melissa Baker
  Wyatt Eaton   Josh Slate   Olivia Grim
  Ryan Nicholas   Dylan Barto   Cody Harbaugh
  Keith Gayman   Justin Althouse   Daniel Dellinger
           
Wendy's High School Heisman Award    
  Nathan Neely - PA State Finalist      
  Kristen Arnold        

Military Presentations

Army Reserve National Scholar/Athlete  
  Nathan Neely    
  Kristen Arnold    
     
Marines:    
Distinguished Athlete Award  
  Zachary Beck    
  Olivia Grim    
     
Scholastic Excellence Award  
  Daniel Kraft    
  Olivia Grim    
     
Semper Fidelis Award for "Music Excellence"  
  Kristen Arnold    

Additional Awards

Excellence in the Graduation Project  
  Wyatt Eaton   Justin Enochs   Joshua Fauth
  Keith Gayman   Justin Gilbert   Erica Hake
  Amanda Hoover   Kathryn Landis   Lyndsey Lyle
  Monica Martin   Courtney Miller   Lauren Myers
  Ryan Nicholas   Joseph Nugent   Matthew Oakes
  Samantha Peterson   Jaclyn Ritz   Daniel Royer
  Denise Smeltzer   Tasha Stoner   Jacquelyn Stump
  Erika Styer   Sarah Vrabel   Courtney Wiesman
     
     
York Hospital Volunteer Services Justin Enochs 200-299 Hours  
  Dianna Romano 100-199 Hours  
     
Members 1st Business Award Brittany Stone  
     
York USA Beth Hufnagel Soccer Scholarship Nathan Neely